یادی از ابوقحافه (پدر خلیفه اول)
72 بازدید
تاریخ ارائه : 2/26/2014 11:27:00 AM
موضوع: تاریخ و سیره

نقل است كه پدر أبو بكر هنگام وفات پيامبر در طائف بسر مى‏ برد، و چون جريان بيعت با أبو بكر رخ داد نامه‏اى به اين عنوان براى پدرش فرستاد: از جانشين و خليفه رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله به أبو قحافه، أمّا بعد؛ مردم به خلافت من راضى شدند، و من از امروز خليفه خدايم، اگر به سوى من آنى براى شما بسيار خوشتر است.

چون أبو قحافه (پدر ابابکر) نامه را خواند به حامل نامه گفت: چرا علىّ را انتخاب نكرديد؟ گفت:

او كم سنّ و سال بود و بسيارى از سران قريش و غير آن را در غزوات كشته است، در مقابل أبو بكر از او بزرگتر است.

أبو قحافه گفت: اگر به سنّ است من به خلافت از او شايسته‏ ترم! حقّ علىّ را خوردند با اينكه خود رسول خدا براى او بيعت گرفت و ما را بدان امر فرمود!!.

سپس اين گونه پاسخ گفت:

از أبو قحافه به پسرش أبو بكر، أمّا بعد؛ نامه‏ ات بدستم رسيد و كاتب آن را فرد بى ‏فكرى يافتم، كه هر كلام آن ديگرى را نقض مى‏ كند، يك بار خود را خليفه رسول خدا خواندى و بار ديگر خليفه خدا، و در آخر خود را جمهور مردم قلمداد نمودى، اين امرى مشتبه و ملتبس است، به تو هشدار مى‏ دهم در چنين كارى داخل نشوى كه خروج و خلاصى از آن بسيار دشوار بوده و عاقبت آن در روز قيامت دوزخ است و ندامت است و ملامت، كه بى‏شكّ هر كارى راه ورود و خروجى دارد، و تو خوب مى‏دانى چه كسى به اين امر از تو شايسته‏ تر است، پس آنچنان رعايت خداوند را بنما كه گويى او را مى‏ بينى، و كار را به صاحب اصلى آن واگذار، كه انجام آن امروز آسانتر و سبكتر از فردا است، و السّلام‏

احتجاج طبرسی، ج 1، ص 88